Tretie CD nahrali v apríliBanskobystrický samosprávny kraj spolu s obcou Valaská zorganizovali 41. ročník Festivalu dychových hudieb 16. júna 2012 na Námestí 1. mája vo Valaskej. Predstavili sa Dychové sexteto ZUŠ z Valaskej pod vedením J. Jenču, Detský dychový orchester ZUŠ v Brezne pod taktovkou M. Švoňavu, Mostárenkla Brezno s dirigentom M. Krellom, Turčianske mažoretky pod vedením M. Kordíkovej, Dychová hudba Valaská pod taktovkou J. Jenču, Dychová hudba z Detvy s dirigentom Ľ. Vilhančekom, Dychový orchester Brezno s M. Švoňavom, Dychový orchester Cementár z Banskej Bystrice pod dirigentskou taktovkou P. Machajdíka a Dychový orchester Železiarní Podbrezová s P. Šianským, ktorého sme sa opýtali:


Ako sa vám hralo vo Valaskej?
- Hralo sa nám dobre, až na veľké teplo. Orchester sa na toto vystúpenie poctivo pripravoval a tak i v týchto podmienkach sme to dobre zvládli. Postupne bolo badať únavu hráčov, ktorí, ako to už býva, hrali vo viacerých dychových hudbách. Celý festival bol veľmi dobre pripravený a všetky dychové hudby hrali veľmi dobre. Repertoár hudieb bol pestrý a tak si mohol každý kto prišiel, vypočuť to, čo sa mu páči. V závere odohrali hudby tradične monstrekoncert, na ktorom sa zúčastnili dychové hudby z Brezna, Valaskej a Podbrezovej.

Začína sa obdobie festivalov a rôznych iných príležitostí na prezentáciu. Kde sa chystáte so svojim orchestrom počas nasledujúcich týždňov?


- Dňa 23. júna naša hudba vystúpi v Novej Bani na oslave storočnice futbalového klubu, 30. júna budeme koncertovať v Prakovciach na festivale dychových hudieb. Počas prázdnin si trochu oddýchneme, budeme skúšať nové skladby a účinkovať by sme mali v Podbrezovej na oslavách SNP. Začiatkom septembra budeme hrať v Banskej Bystrici na Celonárodnej výstave včelárov. Radi by sme na začiatku školského roka oslovili školy s tým, že by sme zahrali koncert pre žiakov a vybrali prípadných záujemcov o hru na dychové nástroje. Dorast, ktorý hudba má, sa nie vždy uchytí a pri hudbe zostane. Preto je potrebné hľadať nové talenty na postupné dopĺňanie našej dychovej hudby.

Povráva sa o ďalšom CD.

- CD, v poradí už tretie, sme nahrali v apríli. Nahrával s nami Jaroslav Stráňavský, s ktorým sme spolupracovali už na prvom CD. Sú na ňom zastúpené skladby od pochodu, polky, valčíka, cez koncertné a tanečné skladby, až po swingové. Nahrali sme spolu osemnásť skladieb, z ktorých polovica je so sólistami nášho orchestra. Na takmer hodinovom CD sa sólovo predvedú Adriana Bundová na flaute, ale i ako speváčka v skladbách Hallelujah a Horehronie, ďalej Richard Bunda a Nikola Luptáková v hre na klarinet, Matej Krella na trúbku, Marián Medveď na tenor a Róbert Hlaváčik na krídlovku. Kedy bude CD kompletne vyrobené, vám teraz neviem povedať. Návrh na obal CD sme odovzdali – a tak čakáme na počítačové spracovanie. Preto sa celá výroba zdržala.


Vaše ciele?

- Naším spoločným cieľom je vybudovať nový repertoár, ktorým sa budeme prezentovať na vystúpeniach. Hľadať mladých ľudí so záujmom učiť sa hrávať dychovú hudbu rôznych žánrov. Radi by sme našli i schopných spevákov, ktorí vedia interpretovať piesne ľudové, ale aj spevákov pre spev tanečných piesní. Samozrejme, v neposlednom rade je naším cieľom budovať kvalitný orchester so širokým hudobným záberom.

Autor (zdroj):
Mgr. Oľga Kleinová