KALIŠTE: Na štvrté Stretnutie generácií prišiel aj prezident SR

Hrdinstvo ľudí, vojakov a partizánov národov a národností, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní si v sobotu 15. augusta 2009, na mieste bývalej obce Kalište, vypálenej fašistami počas Povstania pripomenuli účastníci štvrtého ročníka Stretnutia generácií. Ešte pred položením vencov a kytíc k pamätníku v Kališti sa v neďalekej kaplnke a pri nej konala ekumenická bohoslužba.

Do Kališťa dnes okrem iných prišli aj prezident SR Ivan Gašparovič a predseda Národnej rady SR Pavol Paška. Tiež predseda Poslaneckej snemovne Českej republiky Miloslav Vlček, ktorý otvoril putovnú výstavu Zapomenuté Javoříčko. Približuje osud moravskej obce Javoříčko vypálenej fašistami 5. mája 1945, len niekoľko dní pred skončením II. svetovej vojny.

Prezident Gašparovič vyjadril vďaku tým, ktorí nezabúdajú na tragédiu v Kališti, ani na tie, ktoré počas vojny postihli ďalšie obce po celom Slovensku. To, čo stalo aj v Kališti, označil za veľká zverstvo a ľudia si to budú navždy pamätať. Vtedajšiu obec Kalište Nemci obkľúčili a zapálili v noci zo 17. na 18. marca 1945, pričom zabili 13 ľudí. V roku 1940 v nej žilo 209 obyvateľov. Počas Povstania sa stala jedným z centier takzvanej Partizánskej republiky v Nízkych Tatrách. Za pomoc partizánom ju nacisti prepadli a vypálili 42 domov aj s hospodárskymi budovami. Zostalo v nej len šesť domov. Po vojne Kalište ako jedinú z vypálených obcí na Slovenskú už neobnovili, jej obyvateľov presídlili najmä do Banskej Bystrice, kde vznikla Ulica Nové Kalište. Kataster obce je od roku 1945 súčasťou obce Baláže. V dvoch zrekonštruovaných domoch začiatkom 60. rokov minulého storočia umiestnili expozície a zriadili pamätné izby a priestor, na ktorom sa rozkladala, vyhlásili neskôr za národnú kultúrnu pamiatku.

Po oficiálnej časti sa na pripravenom pódiu začal pre účastníkov osláv bohatý kultúrny program. Program sa začal hodinovým koncertom Dychovej hudby Železiarne Podbrezová. Koncert bol zostavený prevažne zo skladieb, ktoré sa nachádzajú na jej novom CD. Bol doplnený osvedčenými populárnymi skladbami ale aj novými skladbami ako napr. R.Soglia: Italian rag.

Koncert konferovala členka DH Nikolka Luptáková. DH svoje vystúpenie zakončila efektnou Hudecovou Kaffe sambou, po ktorej nasledoval dlhotrvajúci potlesk vďačneho poblika.

Po skončení koncertu si členovia hudby prezreli Národnú kultúrnu pamiatku Kalište, do ktorej patria obnovené partizánske bunkre a poľná nemocnica.

Stretnutie generácií bolo vydarené spomienkové podujatie, pričom podbrezovská dychová hudba dôstojne reprezentovala svoju fabriku.


(ik)