REVIEW SK

Dychová hudba Železiarne Podbrezová, Slovensko


Dychová hudba bola založená v roku 1838.

Zakladateľ je farár a kazateľ Tomáš Hromada. Je najstaršou dychovou hudbou na Slovensku.

Hudba vychovala počas svojej existencie stovky hudobníkov. Za hudobný výkon a uznanie zásluh v propagácii kultúry získala v roku 1993 prestížnu cenu Cenu Karola Pádiveho.

Orchester nahral niekoľko nahrávok pre slovenský rozhlas, koncertuje v kúpeľoch a pri slávnostných príležitostiach. O dychovej hudbe boli natočené dva televízne dokumentárne filmy. V roku 2002 vydala hudba svoje prvé CD. Významna bola a je spolupráca so skladateľmi Gregorom Roletzkým, Adamom Hudecom, ktorý venoval hudbe špeciálnu skladbu "Podbrezovská polka" a "Oslavná". Aranžér Miloslav Hlaváček upravil pre orchester niekoľko desiatok skladieb.

Kapela má 38 členov - žiakov základných a stredných skôl, dospelých - pracovníkov akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová, ale aj iných podnikov. Medzi najstarších členov hudby patria: Jozef Turis, Matúš Melicherčík, Miroslav Lehoczký, Vojtech Kotrán, Peter Gregor.
Najmladšiu generáciu predstavujú: Eva Dekrétová, Juraj Vilmon, Juraj Zahradníček, Hugo Zahradníček, Martina Halajová.
Sú to nadšenci pre dychovú hudbu.

Dychová hudba získava prvé miesta na regionálnych festivaloch. Orchester sa zúčastnil na medzinárodných súťažiach v Rakúsku, Taliansku, Maďarsku, Českej republike, v Poľsku. Medzi najúspešnejšie vystúpenia patrí účasť na hudobnom lete v roku 1995 v meste Vitipeno v Taliansku. V roku 1997 sa zúčastnil orchester festivalov v poľskom Jastrzebí a na Musiktage Bősel v Nemecku, kde obsadil 2. miesto. V roku 1999 sa zúčastnil na 20. Ősterreichisches blasmusikfest vo Viedni a opakovane na Musiktage Bősel v Nemecku. V roku 2003 úspešne reprezentoval Slovensko na Medzinárodnom hudobnom festivale v poľskom Swiecie a v roku 2008 na medzinárodnom festivale „FEDO 2008“ v meste Štetí, ČR. V roku 2011 získal strieborné pásmo na festivale „Zlota lyra 2011“ v poľskom Rybnik-u a na súťažnom festivale „Vyšehradské dni“ v Považskej Bystrici..

V jeho bohatom repertoári nie sú len typické skladby pre dychový orchester, ale aj kompozície, opery, operety a muzikálove hity a show s mažoretkami. Orchester zahrá džez a tiež modernú hudbu.

Od roku 1983 bol dirigentom orchestra Peter Zaoral, sólista vojenského orchestra. V rokoch 1978 až 2002 viedol hudbu Pavel Šianský. Neskôr, od septembra 2002 do septembra 2003 viedol hudbu Pavol Machajdíka od októbra 2003 do septembra 2011 Jozef Kráľ. V súčasnosti je dirigentom opäť Pavel Šianský.

140 Hudba v uniformach141 Zmiesany orchester